FacebookGoogleYoutubeFeed
feed-image

Wystawa - "Roztoczańskie Kamienie Pamięci"

Gminna Biblioteka Publiczna w Uchaniach dzięki uprzejmości pana Krzysztofa Gorczycy - prezesa Towarzystwa dla Natury i Człowieka z Lublina prezentuje wystawę: ”Roztoczańskie kamienie pamięci - józefowskie kamieniarstwo XVIII – XXI w”.
 Wystawa poświęcona zanikającemu rzemiosłu kamieniarskiemu oraz setkom przepięknych kamiennych nagrobków, pomników, kapliczek powstałych w lokalnych warsztatach. To one do dziś w dużym stopniu kształtują krajobraz kulturowy naszego regionu.
Towarzystwo dla Natury i Człowieka od 17 lat ratuje zapomniane nekropolie wschodniej Lubelszczyzny. Program „Cmentarze Pogranicza” (prowadzony od 2005 roku) jest to jedna ze społecznych inicjatyw na rzecz ochrony, ratowania tych miejsc.

Stare cmentarze są często jednymi z nielicznych lub jedynymi obiektami zabytkowymi w danej miejscowości. Są świadectwami wielokulturowej przeszłości danego terenu. Poznanie ich, rozszyfrowanie ich historii, poznanie osób na nich spoczywających to dobry sposób na poznanie historii własnej miejscowości.

Zapraszamy zainteresowanych do obejrzenia wystawy, która jest prezentowana w holu Biblioteki.

Wystawa - Natura 2000 - Lubelskie

„Jedna z największych i najpiękniejszych stron kraju to Lubelskie...”
J.I. Kraszewski

Gminna Biblioteka Publiczna w Uchaniach  zaprasza  do obejrzenia wystawy „ Natura 2000-Lubelskie” , która prezentowana jest w holu Biblioteki. Wystawa ma na celu przybliżenie piękna przyrody i uwrażliwienie na ochronę ginących i rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Wystawa powstała dzięki Towarzystwu dla Natury i Człowieka w Lublinie oraz współpracy Okręgu Roztoczańsko - Podkarpackiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Wystawa prezentuje piękne przyrodnicze zakątki naszego województwa.
W ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej na Lubelszczyźnie ustanowiono 70 ostoi, z czego 48 obszarów specjalnej ochrony siedlisk(OSO) i 22 specjalne obszary ochrony ptaków(SOO).
Ostoja Natura 2000 chroni najcenniejsze przyrodnicze obszary, a głównym kryterium jest występowanie rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz zagrożonych wyginięciem rodzajów siedlisk przyrodniczych.

Wystawa - "1920 WOJNA ŚWIATÓW"

W holu Biblioteki prezentowana jest wystawa poświęcona  100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jest to projekt przygotowany przez KGHM Polska Miedź S.A. pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zestaw plakatów składający się na ekspozycję organizator przekazał do wybranych miejsc w Polsce i za granicą, w tym do Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach, by wspólnie świętować zwycięstwo Polaków w 1920 roku.
Wystawa prezentuje ciekawostki związane z Bitwą Warszawską, a jej celem jest zaciekawienie odbiorców –  szczególnie młodego pokolenia – wydarzeniami z tego okresu i zainspirowanie do głębszego zapoznania się z tematem wojny polsko-bolszewickiej.  Zachęcamy też do obejrzenia specjalnej multimedialnej prezentacji  na  stronie  www.bitwa1920.gov.pl
Rok 1920 zapisał się także w dziejach naszych terenów – 2 września rozegrała się na polach Trzeszczan i okolic bitwa między oddziałami polskimi i rosyjskimi. W setną rocznicę tego wydarzenia Gmina Trzeszczany wydała publikację „Bitwa pod Trzeszczanami i Gliniskami. 2 IX 1920 r.”, autorstwa Andrzeja Klocka, byłego nauczyciela historii w szkole w Jarosławcu. Opracowanie zawiera oprócz opisu przebiegu bitwy, także biogramy poległych żołnierzy spoczywających w bezimiennej zbiorowej mogile na cmentarzu w Trzeszczanach, ciekawe fotografie, rysunki, mapy. Publikacja, dzięki uprzejmości wójta Gminy Trzeszczany, wkrótce dostępna  w zbiorach naszej Biblioteki.

Wystawa - "Karol Wojtyła. Narodziny"

Zapraszamy do obejrzenia wystawy upamiętniającej 100.rocznicę urodzin Karola Wojtyły, przygotowanej i udostępnionej nam bezpłatnie przez Centrum Myśli Jana Pawła II – warszawską instytucję kultury, która m.in. propaguje wiedzę o papieżu i jego dziedzictwie.
Wystawa przedstawia przełomowe momenty życia papieża Jana Pawła II – od narodzin małego Lolka, po dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay. Pokazuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski. Śledząc kolejne plansze wystawy, widzimy nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przyglądamy się jego działalności w czasie pontyfikatu, towarzyszymy mu w chorobie i ostatnich chwilach.
Wystawę można obejrzeć w godzinach pracy Biblioteki.

Wystawa - „Paprocie zakwitły krwią partyzantów”

Zapraszamy do obejrzenia wystawy poświęconej największej bitwie partyzanckiej podczas II wojny światowej, która miała miejsce w lasach Puszczy Solskiej (okolice Biłgoraja) w roku 1944. Wystawa w sposób obszerny i uporządkowany przedstawia przebieg bitwy, biorące w niej udział oddziały zgrupowań  AK i BCh oraz ich dowódców, dramatyczny finał walk, a także informacje o pielęgnowaniu pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach. Wystawa została przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 1944” w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Mieszkańcom naszej gminy udostępniona przez organizatora i wydawcę – Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej.  
Wystawę można obejrzeć w dniach 17 – 28 luty 2020 w holu UG i Biblioteki.  W zbiorach naszej Biblioteki znajduje się publikacja autorstwa Jerzego Markiewicza  „Paprocie zakwitły krwią partyzantów” opisująca ogrom walk partyzantów polskich i niemieckich operacji przeciwpartyzanckich „Sturmwind I”, „Sturmwind II”.
 Serdecznie zapraszamy.

Foto spacer po bibliotece

Godziny otwarcia

Biblioteka w Uchaniach

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 15:30


Filia w Jarosławcu

Poniedziałek 12:00 - 16:00
Wtorek - 12:00 - 16:00
Środa - 12:00 - 16:00
Czwartek - 12:00 - 16:00
Piątek - 12:00 - 16:00

Kontakt

Gminna Biblioteka Publiczna
w Uchaniach

ul. Partyzantów 1
22-510 Uchanie
T/F: 84 6577264
@: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


Filia GBP w Jarosławcu
Jarosławiec 123
22-510 Uchanie
T: 84  6183039
@: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Konto

Bank Spółdzielczy w Białopolu O/Uchanie
KONTO: 59 8202 1016 2002 1600 3381 0001


NIP: 919-17-09-807


REGON: 001001585

Liczniki odwiedzin

1545868
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
1431
1372
4348
3035
1545868

Twój adres IP: 18.232.31.206
Data i czas: 2023-02-03 13:29:02

Copyright © Gminna Biblioteka Publiczna w Uchaniach 2023

Template by Joomla Templates