FacebookGoogleYoutubeFeed
feed-image

Mamy przyjemność zaprezentować w tym miejscu osoby, instytucje i organizacje bezinteresownie wspierające naszą Bibliotekę.
Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Jerzy Skarżyński

Jerzy Skarżyński

Inżynier, pedagog, poeta, syn nauczycielki i lekarza w przedwojennych Uchaniach, gdzie przyszedł na świat i mieszkał do stycznia 1943 r. Więzień obozu pracy w Berlinie. Po powrocie do kraju w 1945 r. pracował przy odbudowie portu w Gdańsku, następnie był m.in. naczelnym CPN, wiceprezesem PZM, reorganizatorem TU Warta i z-cą kom. Wyższej Szkoły Pożarnictwa. Mieszka w Warszawie, obecnie jest wolontariuszem Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.
W 2010 roku przekazał mieszkańcom Uchań pokaźny zbiór pamiątek, materiałów i wspomnień dotyczących historii miejscowości z okresu międzywojnia i początków wojny. Dzięki kontaktowi, który Biblioteka nawiązała z Panem Skarżyńskim, możliwe było pozyskanie partnerów z kręgów ponadlokalnych i otwarcie się na nowe aktywności, jak wydanie tomiku poezji.

Waldemar Michalski

Waldemar Michalski

Poeta, krytyk literacki, eseista, redaktor. Urodził się w 1938 r. we Włodzimierzu Wołyńskim. W latach 1944 - 1948 mieszkał w Uchaniach. Absolwent studiów polonistycznych  KUL. Od 1962 do 1985 r. był kustoszem Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Od 1985 r. pełni funkcję sekretarza redakcji kwartalnika kulturalnego wydawanego w Lublinie “Akcent”. Członek Związku Literatów Polskich, autor kilkunastu tomików poezji i publikacji eseistycznych. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za pracę literacką i społeczną.
Nasza Biblioteka miała przyjemność gościć Pana Michalskiego kilkakrotnie. Wspierał nas przy wydaniu pisma „Nasze Uchanie”, będącego efektem realizowanego wspólnie z młodzieżą z Gimnazjum w Jarosławcu w 2013 r. projektu „Aktywna Biblioteka”.

Beata Kozaczyńska

Beata Kozaczyńska

Siedlczanka, dr nauk humanistycznych w zakresie historii,  pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W kręgu jej zainteresowań jest m.in. problematyka wysiedleń na Zamojszczyźnie. Opublikowała kilka prac naukowych poświęconych losom wysiedlonych dzieci. Kuratorka i autorka scenariusza do dwóch dużych wystaw o wysiedleniu.
Związki z Uchaniami ma poprzez „Dzieci Zamojszczyzny” z naszego terenu, z którymi utrzymuje serdeczny kontakt. Na zaproszenie Biblioteki uczestniczyła w spotkaniach z mieszkańcami,   przypominając dramat tysięcy rozbitych rodzin z Zamojszczyzny i wspaniałą postawę  ludności z Siedlec i okolic, która im pomagała.

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie

Fundacja Polsko-Niemieckie PojednanieDziała na rzecz porozumienia i pojednania między narodami polskim i niemieckim. Od lat zabiega z powodzeniem o zachowanie pamięci o ofiarach drugiej wojny światowej. Służy temu działalność wydawnicza, badawcza i edukacyjna. Na swoim koncie ma kilkanaście pozycji wydawniczych: relacji i wspomnień byłych więźniów obozów koncentracyjnych i robotników przymusowych, opowiadań, biografii, albumów i opracowań historycznych. Część z nich trafiło do zbiorów Biblioteki w Uchaniach jako dar.
http://www.fpnp.pl/

Andrzej Gontarz

Andrzej Gontarz

Pasjonat fotografii i latania, artysta pochodzący z Uchań, dziś mieszkaniec Jaworzna na Śląsku. Uczestnik i organizator wystaw fotograficznych, laureat wielu konkursów.
W Uchaniach narodziła się jego pasja latania: „ jako kilkulatek jeździłem do babci na wakacje i marzyłem żeby wzlecieć nad te wzgórza… wreszcie się udało... niebo mojego dzieciństwa zostało zdobyte…”  A Biblioteka pozyskała piękne, gotowe do wyeksponowania zdjęcia, obrazujące okolice Uchań z lotu ptaka w czasie żniw z 2013 roku. Prezentowane na wystawie przez długi czas cieszyły oczy (i serca) odwiedzających Bibliotekę

Helena Kidaj-Gruszka

Helena Kidaj-Gruszka

Urodziła się i mieszkała przez większą część życia na terenie Gminy Uchanie w miejscowości Dębina. Poza pracą w gospodarstwie rolnym angażowała się w szeroko zakrojoną działalność społeczną, za którą wielokrotnie była nagradzana i odznaczana. Na szczególne wyróżnienie zasługuje aktywność w obszarze kultury. Mimo licznych obowiązków znajduje czas na pisanie, będące odzwierciedleniem tego „co w duszy jej gra”. Do tej pory opublikowała trzy autorskie tomiki. Od kilkunastu lat mieszka w Lublinie.

Towarzystwo Fotograficzne Ziemi Hrubieszowskiej

Towarzystwo Fotograficzne Ziemi HrubieszowskiejZałożone w 2012 roku, zrzesza osoby z powiatu hrubieszowskiego, których pasją jest fotografowanie. Pokłosiem licznych plenerów fotograficznych są wystawy prezentowane głównie w budynku Starostwa Hrubieszowskiego oraz jako stała ekspozycja w HDK. Ciekawą inicjatywą TFZH są albumy fotograficzne ukazujące walory naszego regionu – ciekawe miejsca i ludzi, publikowane w ramach projektów realizowanych wspólnie z Powiatową Biblioteką Publiczną im. prof. Zina w Hrubieszowie. Współpraca w tym zakresie miała bezpośredni wpływ na powstanie Towarzystwa.
http://fotohrubie.pl/

Ewa Puszek-Nowak

Ewa Puszek-Nowak

Nauczycielka, wychowawczyni młodego pokolenia, animatorka grupy teatralnej „Metamorfoza”, związana z Ziemią Hrubieszowską poetka. Jej utwory poruszają różnorodne  tematy – od historycznych, filozoficznych po satyryczne i bardziej osobiste. Uznana członkini Literackiego Klubu Ziemi Hrubieszowskiej, reprezentująca nasz region w licznych prestiżowych konkursach literackich o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

Stefan Ciucki

Stefan Ciucki

Lekarz weterynarii. Po ukończeniu studiów objął pracę na stanowisku kierownika lecznicy dla zwierząt w Uchaniach. Odznaczony medalami resortowymi m. in. za wzorową pracę w służbie weterynaryjnej. Działacz społeczny. Radny Rady Powiatu Hrubieszowskiego w latach 1998-2002. Inicjator, a zarazem fundator tablicy pamiątkowej poświęconej  Pawłowi i Szczepanowi Gajewskim twórcom Szkoły Przemysłu Ludowego w Putnowicach Górnych. Dokumentalista. Piękno terenu naszej gminy i liczne zabytki utrwalił przez wiele lat na licznych fotografiach. Przeprowadzał wywiady z ciekawymi ludźmi na terenie naszej gminy, które archiwizował na taśmach magnetofonowych. Nadal ściśle współpracuje z Muzeum w Hrubieszowie oraz z Biblioteką w Uchaniach.

Dariusz Daszuk

Dariusz Daszuk

Informatyk, grafik, nagłośnieniowiec, akustyk, scenograf, filmowiec, fotograf, webmaster, prywatnie bardzo dobry stolarz i budowlaniec. Od lat realizuje się zawodowo w Gminnym Ośrodku Kultury w Uchaniach.
Z naszą biblioteką związany na stałe – pomaga nam na co dzień uporać z wszechobecną technologią oraz istnieć w wirtualnym świecie. Oprócz tego „pożeracz” bibliotecznych kryminałów i thrillerów, lubi też reportaże i książki o tematyce socjologicznej. I co ważne – lubi obdarowywać książkami bliskich, w tym gronie znajduje się uchańska Biblioteka

Foto spacer po bibliotece

Godziny otwarcia

Biblioteka w Uchaniach

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 15:30


Filia w Jarosławcu

Wtorek - 12:00 - 16:00
Środa - 12:00 - 16:00
Czwartek - 12:00 - 16:00
Piątek - 12:00 - 16:00
Sobota - 8:00 - 12:00

Kontakt

Gminna Biblioteka Publiczna
w Uchaniach

ul. Partyzantów 1
22-510 Uchanie
T/F: 84 6577264
@: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


Filia GBP w Jarosławcu
Jarosławiec 123
22-510 Uchanie
T: 84  6183039
@: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Konto

Bank Spółdzielczy w Białopolu O/Uchanie
KONTO: 59 8202 1016 2002 1600 3381 0001


NIP: 919-17-09-807


REGON: 001001585

Liczniki odwiedzin

1955093
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
224
787
3226
2351
1955093

Twój adres IP: 3.231.219.178
Data i czas: 2024-11-03 05:22:55

Copyright © Gminna Biblioteka Publiczna w Uchaniach 2024

Template by Joomla Templates