Literatura niebeletrystyczna - I kwartał 2015
- Kategoria: Literatura niebeletrystyczna
- Opublikowano: czwartek, 26, marzec 2015 10:11
- Odsłony: 2853
Busem przez świat I
Busem przez świat. Wyprawa pierwsza
Autor: Karol Lewandowski
Mówili nam, że to niemożliwe. Nikt busem kupionym za grosze nie przejedzie ze Śląska na Gibraltar. A już na pewno nie pięciu facetów bez doświadczenia.
Mieliśmy zapał zamiast pieniędzy, łąkę zamiast łóżka i wiecznie psującą się skrzynię biegów. A jednak nam się udało.
W szalonej podróży kolorowym samochodem spotkaliśmy paru złych ludzi, za to mnóstwo dobrych. Uciekaliśmy przed bykiem i niedźwiedziem, trafiliśmy do powieści Stephena Kinga i balowaliśmy z pastorem. Widzieliśmy najpiękniejsze miejsca w Szwajcarii, Włoszech, Francji i wielu innych krajach, poznaliśmy każdy rów przy drodze i spoglądaliśmy na Afrykę z samego krańca Europy. Potem nas aresztowano.
Ta książka jest świadectwem naszej podróży. Opowiada o tym, że każde marzenie może się spełnić.
Opowieści ekipy „Busem przez świat” wysłuchał i zredagował Łukasz Orbitowski.
Busem przez świat II
Busem przez świat. Ameryka za 8 dolarów.
Autor: Karol Lewandowski
Totalna jazda bez trzymanki!
USA, Kanada i Meksyk za osiem dolarów dziennie. Trzy miesiące, sześcioro przyjaciół i jeden rozklekotany samochód. Dla ekipy Busem Przez Świat nie ma rzeczy niemożliwych!
Starcie z gangiem, hamburgery z aligatora, indiańskie legendy, miasteczka widma przy Route 66. Magia Yellowstone, dzień w Dolinie Śmierci, miejskie wędrówki śladami filmów Tarantino. Awaria na spalonym słońcem pustkowiu i lekcje paddleboardingu. Przyjacielskie pogawędki z Tomaszem Adamkiem i Hardkorowym Koksem. I konfrontacja z tajemniczym stalkerem.
Karol, Ola, Wojtek, Paziu, Kuba i Piotrek przeżyli znacznie więcej. Zapnijcie pasy, bo będzie się działo!
***
Książkę przepełnia ekscytacja nadchodzącymi przygodami, szczera radość wypływająca z ich przeżywania i dobry humor. Udziela się to również czytelnikowi.
Katarzyna Rojek, „Poznaj Świat”
Śladami marzeń można podróżować różnie, ale przygoda ekipy Busem Przez Świat jest odważna, inspirująca, ciekawa i zawsze radosna!
Basia Meder, podróżniczka, autorka książek „Babcia w Afryce” i „Babcia w pustyni i w puszczy”, laureatka nagrody Travelery 2010
Młodość, fantazja i zaspokojona potrzeba bycia w drodze, czyli podróż w konwencji: to, co najważniejsze w życiu, zrób przed trzydziestką. Pochwała optymizmu i jeszcze jeden mocny argument za tym, że „nie da się” to tylko przesąd.
Piotr Tomza, autor „Afryki Nowaka”
Ta książka to znakomity pierwszy krok i świetna mobilizacja do odbycia własnej przygody życia, która jest na wyciągnięcie ręki.
Dawid Muszyński, „EGO Magazine”
Po przeczytaniu „Busem przez świat. Ameryka za osiem dolarów” miałam wyrzuty sumienia, że nadal siedzę w domu, choć w moim portfelu jest równowartość 16 dolarów.
Anna Misztak, redaktor naczelna lubimyczytac.pl
***
Busem Przez Świat to studencki projekt podróżniczy, który zakłada zwiedzanie świata jak najniższym kosztem. W ciągu pięciu lat, w ramach 12 wypraw, 25-letni kolorowy busik przejechał już ponad 50 państw na pięciu kontynentach – Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Australii. Projekt ma kilkadziesiąt tysięcy fanów w mediach społecznościowych i ponad 100 patronów medialnych.
Doczekał się dziesiątków naśladowców, a www.busemprzezswiat.pl to jeden z najpopularniejszych blogów podróżniczych w Polsce.
One ...
One. Kobiety, które kochały pisarzy.
Autor: Radosław Romaniuk
Cztery kobiety. Różni je wszystko: wiek, status społeczny, osobowość. Łączy jedno – życiowa rola, grana z pasją i poświęceniem. Znane jako żony wybitnych pisarzy, są kimś więcej – indywidualistkami, które obracają wyrzeczenia w sukces, a w sztuce i miłości odnajdują sens życia.
Dzięki Zofii Tołstoj powstaje czterotomowa Wojna i pokój. Jako agentka i osobista sekretarz wybitnego męża ośmiokrotnie przepisuje powieść. Anna Iwaszkiewicz jest dla Jarosława pierwszym krytykiem, z nikim innym autor nie dyskutuje tak żarliwie. Nadieżda Mandelsztam przez związek z aresztowanym Osipem staje się wrogiem Rosji radzieckiej. Prowadzi koczownicze życie i uczy się na pamięć utworów męża, by przetrwały ciągłe rewizje i konfiskaty. Piękna Marusia Kasprowiczowa zostaje panią Harendy, przemienia zakopiański dom w tętniące życiem centrum artystyczne.
Pozostawiły pasjonujące dzienniki, wspomnienia oraz listy – intymne zapisy lat spędzonych w świecie wielkiej literatury.
Oto prawdziwe historie niezwykłych kobiet, które bardziej niż siebie kochały swoich pisarzy.